Staff Directory

Team First Name Last Name Email Address Position
Lower School LaToya Huie-Henry [email protected] 1st Grade
Lower School Regina Boney [email protected] 1st Grade/Lower School Team Leader
Lower School Kalah Taylor [email protected] 2nd Grade
Lower School Linda Wallace [email protected] 2nd Grade
Lower School Emily Chambers [email protected] 2nd Grade Reading
Lower School Kelsey Jones [email protected] 3rd Grade
Lower School Pearline Thompson [email protected] 3rd Grade
Lower School Taronya Smith [email protected] 3rd Grade
EC/ESL Delmarie Blidgen [email protected] 4-8 EC
Middle School Allison Dorau [email protected] 4th Grade ELA
Middle School Oneida Foster [email protected] 4th Grade Math
Middle School Yvette Morris [email protected] 4th Grade Sci/Social Studies
Upper School Magun Lacson [email protected] 5-8 Health/PE
Upper School Pamela Esparragoza [email protected] 5-8 Spanish
Middle School Elizabeth Herrera [email protected] 5th ELA
Middle School Tanice Palmer [email protected] 5th Grade Teacher/Middle School Team Leader
Middle School Hannah Smith [email protected] 6th ELA
Middle School Jade Shields [email protected] 6th Math
Upper School Autumn Oldham [email protected] 7-8 ELA, Upper School Team Lead
Upper School Adrian Edwards [email protected] 7-8 Math
Upper School Lucretia Smith [email protected] 7-8 Science
Upper School Raymond Boney [email protected] 7-8 Social Studies
Specials Tanner Brice [email protected] Art Teacher
Administrative Teron McFadden [email protected] Assistant Principal
Office Tonya Dozier [email protected] Cafeteria Assistant
Office Sherina Johnson [email protected] Data Manager/Office Staff
Administrative Aronda Hill [email protected] Director of Operations
Administrative Paul Johnson [email protected] Discipline Coordinator
EC/ESL Maureen Bailey [email protected] EC/Testing Director
EC/ESL Christine Veit [email protected] ESL Teacher
EC/ESL Savannah Marley [email protected] ESL Teacher
Administrative Marie Collins [email protected] Instructional Coach
Administrative Alycia Crews [email protected] Instructional Coach/IT Director
EC/ESL Karen Kimber [email protected] K-3 EC
Lower School Mary Stancil [email protected] Kindergarten Co-Teacher
Lower School Samantha Lindsay [email protected] Kindergarten Co-Teacher/Teacher Resident
Lower School Margaret Howard [email protected] Kindergarten Lead Teacher
Lower School Shaquanna Ward [email protected] Kindergarten Lead Teacher
Specials Ingrid Goodman [email protected] Library/Media
Office Deborah Jones [email protected] Long Term Sub
Office Rosa Willliams [email protected] Long-Term Sub/Office Staff
Office Angie Garcia [email protected] Office Staff
Office Catherine Raudales [email protected] Office Staff
Specials Savasja Davis [email protected] PE Teacher
Specials Leslie Nguyen [email protected] Playworks Coach
Administrative Alex Quigley [email protected] Principal
Office Beatriz Brown [email protected] Spanish Interpreter/Office Staff